makijaz-permanentny-brwi-dzien-po-dniu

Makijaż permanentny brwi dzień po dniu

Po wykonaniu makijażu permanentnego brwi skóra regeneruje się, a pigment stabilizuje w jej głębszych warstwach. Wpływa to na zmiany wyglądu naskórka, wykonanych kresek nad oczami oraz na wystąpienie przejściowego uczucia dyskomfortu. Dowiedz się, jak dzień po dniu zmienia się makijaż permanentny brwi, zanim będzie widoczny jego ostateczny efekt.

Jak wygląda pierwszy dzień po zabiegu makijażu permanentnego brwi?

Dzień po tym, jak linergistka wykona u ciebie zabieg makijażu permanentnego, możesz:

  • odczuwać ciągnięcie, pieczenie i szczypanie skóry w okolicach brwi,

  • zauważyć opuchliznę i zaczerwienienie skóry w polu zabiegowym,

  • odnieść pierwsze wrażenie, że make-up jest przerysowany; świeżość makijażu zwiększa intensywność koloru brwi, który z czasem się normuje.

Takie odczucia i wygląd nowego make-upu są jednak normalne. Z biegiem czasu dyskomfort stopniowo ustępuje, a brwi zyskują pożądany odcień.

Już w pierwszym dniu po wykonaniu makijażu permanentnego rozpoczyna się proces gojenia skóry, którego kolejne etapy zbliżają do ostatecznego efektu.

Co się dzieje z brwiami w pierwszym tygodniu po zabiegu? Makijaż permanentny brwi dzień po dniu

W pierwszym tygodniu po zabiegu skóra, na której wykonano brwi permanentne, może być lekko obolała i delikatnie swędzieć. Łuszczy się oraz pojawiają się na niej strupki. Nie należy ich zdrapywać, gdyż mogłoby to popsuć efekt przeprowadzonego zabiegu brwi permanentnych i spowodować powstanie blizny.

W pierwszym tygodniu od mikropigmentacji można zauważyć też blaknięcie koloru makijażu. Zmiany, które skóra i narysowane kreski przechodzą w tym czasie, są normalne. Wynikają one z zachodzącego procesu regeneracji naskórka oraz stabilizowania się pigmentu.

Kiedy pierwszy tydzień po zabiegu dobiega końca, brwi zaczynają stopniowo zyskiwać swój ostateczny wygląd, ale proces gojenia się skóry wciąż trwa.

Jakie są typowe objawy gojenia w ciągu pierwszych kilku dni?

Typowe objawy gojenia się skóry po zabiegu makijażu permanentnego brwi to:

  • delikatny ból,

  • swędzenie,

  • łuszczenie się i pojawiania się strupków,

  • przesuszenie naskórka.

Objawy te świadczą o tym, że skóra się regeneruje i że jej stan wkrótce wróci do normy. Szczególnie wiele obaw budzi zwykle pojawienie się strupków na świeżo wykonanych brwiach.

Czy pojawienie się strupków jest normalne po zabiegu?

Pojawienie się strupków po zabiegu jest normalne. Dlaczego? Jest to etap gojenia się skóry, na której wykonano makijaż permanentny i oznacza to, że prawidłowo się ona regeneruje. Strupków nie można zdrapywać ani trzeć, a przed ich przedwczesnym odpadaniem może uchronić głębokie nawilżanie i natłuszczanie naskórka. Ich mechaniczne usunięcie mogłoby zaburzyć proces gojenia się skóry.

Brwi permanentne po odpadnięciu strupków przechodzą też etap złuszczania, który zbliża do ostatecznego koloru makijażu.

Kiedy można spodziewać się złuszczania naskórka?

Proces złuszczania naskórka rozpoczyna się w ciągu kilku dniu po zabiegu. Nie należy w niego ingerować, gdyż jest to objaw normalnej „odnowy skóry”, której ciągłość została przerwana.

Pod martwym naskórkiem i pod strupkami znajduje się makijaż permanentny, który może być jaśniejszy niż zakładany efekt zabiegu. Jego złuszczanie zbliża do ustabilizowania się pigmentu i poznania ostatecznego odcienia brwi – jednak na wygojenie się skóry czeka się od tego momentu jeszcze przez pewien czas.

Jak długo trwa pełne wygojenie brwi po makijażu permanentnym?

Pełne wygojenie brwi po makijażu permanentnym może trwać od 4 do 6 tygodni. Czas ten może być jednak różny. Czynniki wpływające się na szybkość gojenia się brwi permanentnych to:

  • stosowanie się do zaleceń linergistki,

  • indywidualne zdolności regeneracyjne skóry,

  • prawidłowa pielęgnacja po zabiegu, a w tym przemywanie brwi,

  • rodzaj skóry – skóra sucha goi się wolniej niż tłusta,

  • styl życia – okres gojenia się wydłużają palenie tytoniu i opalanie się,

  • wiek – młodsza skóra regeneruje się szybciej,

  • prawidłowe wykonanie zabiegu.

Aby efekt makijażu brwi był w pełni satysfakcjonujący, należy obowiązkowo troskliwie o nie dbać w czasie gojenia.

Jakie są zalecenia dotyczące pielęgnacji brwi w trakcie gojenia?

Zalecenia dotyczące pielęgnacji brwi w trakcie gojenia powinna przekazać linergistka przeprowadzająca zabieg. Zawsze ważne jest utrzymanie higieny pola zabiegowego i dobrej kondycji naskórka. Dlatego konieczne jest m.in. smarowanie brwi po makijażu permanentnym – kosmetykami ze składnikami pomagającymi nawilżać, natłuszczać i chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi

Pamiętaj, że prawidłowa pielęgnacja może pomóc minimalizować ryzyko powikłań pozabiegowych, które niekiedy występują podczas procesu gojenia się skóry.

Jakie objawy mogą wskazywać na powikłania w procesie gojenia?

Objawy wskazujące na powikłania w procesie gojenia się skóry po zabiegu makijażu permanentnego brwi to przedłużające się zaczerwienienie, pieczenie i opuchlizna skóry, sączenie się ropy na obszarze pola zabiegowego, przedłużanie się procesu gojenia oraz wysypka.

W przypadku pojawienia się tych symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z kosmetyczką, która przeprowadziła zabieg. W skrajnych przypadkach konieczna może być konsultacja lekarska.

Czy makijaż permanentny brwi jest bezpieczny? Tak, natomiast powikłania to najczęściej efekt zaniedbań pozabiegowych związanych z nadkażeniem skóry. Można je jednak skutecznie leczyć, jeśli zostaną szybko rozpoznane.

Powikłania mogą wystąpić w trakcie procesu gojenia się skóry, natomiast po zakończeniu jej regeneracji, można już ocenić ostateczny efekt zabiegu.

Kiedy można ocenić ostateczny efekt makijażu permanentnego brwi?

Ostateczny efekt zabiegu makijażu permanentnego brwi można ocenić po pełnym wygojeniu się skóry, czyli po około 6 tygodniach.

W tym czasie pigment w skórze stabilizuje się, brwi stają się ciemniejsze, a ich kształt wyraźnie zarysowany. Po zabiegu w salonie kosmetycznym trzeba wykazać się cierpliwością i skrupulatnością. Ważna jest staranna pielęgnacja pola zabiegowego, tak by efekt mikropigmentacji był jak najlepszy.

Natomiast jeżeli okaże się, że makijaż permanentny brwi nie przyjął się tak, jak powinien, to nie należy załamywać rąk. Dobra linergistka jest w stanie wykonać jego korektę, aby klientka była w pełni zadowolona z koloru i kształtu kresek nad oczami.

Spis treści

Przeczytaj również:

Mika – hit czy kit w procesie gojenia skóry?

Mika to minerał szeroko stosowany w kosmetyce, który cieszy się dużą popularnością dzięki swoim właściwościom estetycznym, takim jak nadawanie skórze blasku i delikatnego połysku. Występuje