jak myć zęby po makijażu permanentnym ust higiena

Jak myć zęby po makijażu permanentnym ust?

Makijaż permanentny ust nakłada na nasze barki kilka obowiązków, zwłaszcza podczas procesu gojenia. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji, musimy zadbać o to, aby w tym ważnym okresie nie narażać ust na wiele rzeczy, a dodatkowo, nawet codzienne proste czynności wymagają od nas specjalnego podejścia. Przyjmowanie płynów, czy mycie zębów są tego doskonałym przykładem. Niby pozornie zupełnie normalne czynności, przynajmniej na pierwszym etapie gojenia, wymagają specjalnego podejścia. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czy można myć zęby po makijażu permanentnym ust?

Tak! Po makijażu permanentnym ust możesz myć zęby. Ba! Nawet musisz. Zalecenia są takie, żeby po każdym posiłku dokładnie umyć jamę ustną, a dodatkowo wielu specjalistów poleca, aby po jedzeniu i myciu, na wszelki wypadek odkazić usta. Ma to na celu zniwelowanie ryzyka infekcji podczas procesu gojenia takich, jak choćby opryszczki czy zajady, na które są bardzo narażone usta po makijażu permanentnym.

Czego nie robić do 48 godzin po zabiegu?

Makijaż permanentny ust to duże obciążenie dla organizmu, a sam zabieg, podczas którego umieszczamy pigment pod powierzchnią skóry, narusza tkankę i powoduje obrzęki i podrażnienia. Prowadzi to do tego, że zwłaszcza bezpośrednio po zabiegu, są pewne zalecenia, do których należy się stosować:

  • unikanie past wybielających. Jest to bardzo istotne ze względu na mocne związki chemiczne zawarte w paście. Jeśli dojdzie do kontaktu, pasta może doprowadzić do odbarwień i podrażnień na skórze i zniweczyć efekt makijażu permanentnego.
  • delikatne mycie zębów. Jak już było wspomniane, makijaż permanentny ust jest męczący dla organizmu i ten potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Szarpanie szczoteczką na wszystkie strony mu nie pomoże. Delikatne ruchy, przy mocno przymkniętych ustach to sposób, którego należy użyć po zabiegu.
  • unikanie mycia przez pierwszych kilka godzin po zabiegu. Po wykonaniu makijażu permanentnego powinniśmy dać organizmowi kilka godzin na spokojne działanie i regenerację.
  • wymagania dotyczące szczoteczek. Po pierwsze, unikamy szczoteczek elektrycznych, wibracje i trudne do kontrolowania ruchy mogą zaszkodzić gojeniu. Po drugie, unikamy szczoteczek z twardym włosiem, aby nie podrażniać warg. Ze względu na podrażnienia i możliwość infekcji staramy się też unikać kontaktu włosia szczoteczki do zębów z wargami.

Co warto praktykować?

Jest też kilka ogólnych zasad, które mają bardzo istotny wpływ na szybkość regeneracji lub możliwe powikłania:

  • Odpowiednia pielęgnacja. Warto dbać, aby usta zawsze były odpowiedni nawilżone i odżywione. Dzięki temu będą się szybciej goić (pamiętajmy że szybkość gojenia zależy od indywidualnych predyspozycji), a efekt makijażu permanentnego będzie bardziej wyrazisty i widoczny. W tym wypadku odpowiednim wyborem jest dedykowany krem wspomagający regenerację i zapewniający odpowiednie nawilżenie.
  • Unikanie promieniowania UV. Jeśli możemy, powinniśmy unikać narażania makijażu permanentnego na słońce, a jeśli nie mamy wyboru, powinniśmy zastosować krem z wysokim filtrem UV, który nie podrażni dodatkowo skóry.
  • Unikanie takich aktywności jak: solarium, basen, sauny, nadmierny wysiłek, sporty, zwłaszcza kontaktowe. Chodzi aby nie narażać ust na zakażenia i podrażnienia, gdyż może to opóźnić regenerację i negatywnie wpłynąć na efekt końcowy.

Jak myć zęby po makijażu permanentnym ust krok po kroku

Pamiętaj, na zwykłą szczoteczkę o delikatnym włosiu, nałóż pastę do zębów. Delikatnie umieść szczoteczkę w ustach, nie dotykając ich, ani pastą ani włosiem i rozpocznij mycie. Przymknięte usta i delikatne ruchy to klucz do sukcesu po zabiegu. Po dokładnym wyszorowaniu zębów pozbądź się pasty z ust. Ważne jest aby unikać kontaktu z ustami. Następnie przepłucz usta wodą. Ważne jest, aby unikać płynów do płukania, zwłaszcza tych na bazie alkoholu. Mogą niepotrzebnie podrażniać wargi lub wpłynąć na pigment. Po skończonym myciu możesz przemyć wargi solą fizjologiczną, aby uniknąć rozwoju bakterii i wirusów, które mogą zaszkodzić makijażowi.

 

Spis treści

Przeczytaj również:

makijaz-permanentny-brwi-dzien-po-dniu

Makijaż permanentny brwi dzień po dniu

Po wykonaniu makijażu permanentnego brwi skóra regeneruje się, a pigment stabilizuje w jej głębszych warstwach. Wpływa to na zmiany wyglądu naskórka, wykonanych kresek nad oczami