jak-dlugo-utrzymuje-sie-opuchlizna-po-makijazu-permanentnym-ust

Jak długo utrzymuje się opuchlizna po makijażu permanentnym ust?

Zabieg makijażu permanentnego ust może wiąże się z opuchlizną — może ona być zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne cechy skóry, technika wykonania zabiegu oraz głębokość wprowadzania pigmentu. Choć nie ma jednoznacznej reguły, jak bardzo usta będą spuchnięte po zabiegu pigmentacji, można oczekiwać, że będą nieco większe niż zwykle, a skóra wokół nich może być zaczerwieniona. Jak postępować w czasie gojenia się ust po zabiegu, by tego uniknąć? Odpowiadamy!

Ile czasu utrzymuje się opuchlizna po makijażu permanentnym ust?

Opuchlizna po makijażu permanentnym ust utrzymuje się do kilku dni. Do tego dochodzą zaczerwienienie oraz pojawienie się strupków. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje i ten czas rekonwalescencji może się nieznacznie wydłużyć. Opuchlizna po zabiegu makijażu permanentnego ust jest związana z naturalnym procesem gojenia, podczas którego skóra regeneruje się, a organizm wydziela osocze, aby wesprzeć ten proces. O pełnym wygojeniu można mówić po upływie około dwóch tygodni po zabiegu. Końcowy efekt makijażu permanentnego ust poznasz po wizycie dopigmentowania z linergistką.

Warto również przyjrzeć się przyczynom powstania opuchlizny po wykonaniu makijażu permanentnego ust, o czym więcej w następnym akapicie.

Makijaż permanentny ust — jakie są przyczyny pojawienia się opuchlizny po zabiegu?

Przyczynami pojawienia się opuchlizny po makijażu permanentnym ust są:

  • Stany zapalne — podczas wykonania zabiegu może dojść do drobnych uszkodzeń skóry, co prowadzi do naturalnej reakcji obronnej organizmu w postaci zapalenia i opuchlizny;
  • Uszkodzenia naczyń krwionośnych — w przypadku pigmentacji ust manewrowanie igłą podczas zabiegu może prowadzić do drobnych uszkodzeń naczyń krwionośnych, co z kolei może powodować krótkotrwałe obrzęki wokół ust.
  • Reakcje alergiczne na użyte substancje lub barwniki stosowane podczas zabiegu, np. dwuchromian potasu.

Opuchlizna jest zazwyczaj stanem przejściowym i powinna stopniowo ustępować w ciągu kilku godzin lub dni po zabiegu. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji ust oraz stosowaniu się do zaleceń specjalisty wykonującego zabieg.

Czy istnieją sposoby na przyspieszenie znikania opuchlizny po wykonaniu zabiegu makijażu permanentnego ust?

Istnieją sposoby na przyspieszenie znikania opuchlizny po makijażu permanentnym ust. W tym celu po wykonanym zabiegu:

  • Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny zestaw regeneracyjny;
  • Można zastosować maść z arniką;
  • Usta należy nawilżać i natłuszczać, stosując oleje roślinne, takie jak olej z oliwek, awokado, masło shea, czy olej makadamia. Te naturalne składniki odżywią i zregenerują skórę ust, łagodząc podrażnienia i zapewniając ochronę przed czynnikami zewnętrznymi;
  • Nie można zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji i dezynfekcji ust;
  • Nie stosować zimnych okładów, aby nie doszło do pojawienia się opryszczki;
  • Trzeba unikać ekspozycji na promieniowania UV, a także pobytu na saunie, basenie — może to dodatkowo podrażnić po zabiegu usta, przez co proces gojenia ulega wydłużeniu;
  • Nie jest wskazane palenie papierosów przez minimum 8 godzin, aby nie doszło do zakażenia;
  • Warto zażyć preparat przeciwwirusowy, aby uniknąć ewentualnych powikłań w postaci opryszczki.

Jeżeli mimo stosowania się do powyższych zasad opuchlizna nie schodzi, należy udać się do lekarza.

Kiedy udać się do lekarza z powodu opuchlizny po makijażu permanentnym ust?

Warto zdawać sobie sprawę, iż decydując się na makijaż permanentny ust, gojenie nie zawsze przebiega prawidłowo. Może to być wynikiem zakażenia w wyniku nieprzestrzegania zasad odpowiedniej pielęgnacji. Należy zatem udać się do lekarza po wykonaniu zabiegu makijażu permanentnego ust, gdy:

  • Opuchlizna utrzymuje się przez więcej niż kilka dni i nie ulega zmniejszeniu;
  • Pojawiają się objawy infekcji, takie jak zaczerwienienie, gorączka, czy wydzielina ropna w miejscu pigmentacji;
  • Usta stają się bardzo bolesne, trudne do otwarcia, lub występują trudności w mówieniu lub połykaniu;
  • Dochodzą takie symptomy, takie jak uczucie napięcia, mrowienia lub swędzenia wokół ust.

Makijaż permanentny ust to innowacyjna metoda pozwalająca na trwałe podkreślenie kształtu i koloru ust. Choć może on zapewnić długotrwały efekt, warto pamiętać o możliwych powikłaniach, w tym opuchliźnie. Dlatego też najlepiej wybierać sprawdzonego specjalistę oraz ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji po zabiegu — pozwala to zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów i osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Spis treści

Przeczytaj również:

Mika – hit czy kit w procesie gojenia skóry?

Mika to minerał szeroko stosowany w kosmetyce, który cieszy się dużą popularnością dzięki swoim właściwościom estetycznym, takim jak nadawanie skórze blasku i delikatnego połysku. Występuje