Każda z kobiet chce wyglądać pięknie i czuć się dobrze we własnym ciele. Zwłaszcza jeśli czuje, że nie jest w swojej szczytowej formie. Jednym z takich wyzwań jest ciąża, kiedy organizm i ciało kobiety jest pochłonięte rozwojem dziecka, a ona sama nie zawsze ma pełną możliwość, aby zadbać o siebie. Wiele osób zastanawia się wtedy nad medycyną estetyczną i zabiegiem kosmetycznym jakim jest makijaż permanentny. Jakie są przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego, czy wolno go wykonać w czasie ciąży i czy karmienie piersią blokuje możliwość wykonania makijażu permanentnego? To tematy, które poruszymy w dzisiejszym artykule.
Ciąża a makijaż permanentny – czy jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu?
Tak, w czasie ciąży jest zakaz wykonywania makijażu permanentnego. Zabieg makijażu permanentnego jest procesem związanym z przerwaniem ciągłości skóry i wprowadzeniem do ciała kobiety ciała obcego, co może mieć wpływ na rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.
Szerzej temat tego i innych przeciwwskazań rozwinęliśmy w tym artykule.
Dlaczego będąc w ciąży nie wolno wykonywać makijażu permanentnego?
Chcąc lepiej zrozumieć temat, warto zacząć od wyjaśnienia na czym polega makijaż permanentny brwi. Jest to zabieg inwazyjny, ponieważ za pomocą igły wprowadzamy pod skórę barwnik, który jest ciałem obcym. Może to nieść za sobą następujące konsekwencje:
- przerywamy skórę, a co za tym idzie występuje zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji,
- makijaż permanentny to także przyjmowanie leków przeciwwirusowych,
- do wykonania zabiegu makijażu permanentnego potrzebne jest miejscowe znieczulenie, które może mieć szkodliwy wpływ na ciało kobiety w ciąży i sam płód,
- barwnik, tusz, a także sam proces może negatywnie wpływać na stan ciąży i kobiety,
- stres związany z zabiegiem także ma negatywny wpływ na samopoczucie,
- nie ma badań o wpływie barwnika na płód i rozwój ciąży przez co może on być potencjalnie niebezpieczny.
Po jakim czasie po porodzie można wykonać makijaż permanentny brwi? Wyjaśniamy
Czas po ciąży kobiety to okres karmienia piersią i regeneracji ciała. Podobnie jak ciąża, tak i okres laktacji to czas osłabienia organizmu i bezpośredniego wpływu naszych działań na zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Dlatego zazwyczaj odmawia się zabiegów makijażu permanentnego do czasu pełnej regeneracji i zakończenia karmienia piersią.
Czy podczas karmienia piersią można wykonać brwi permanentne?
Tak i nie. Wszystko zależy od salonu. Większość linergistek odradza kobietom wykonanie makijażu, ponieważ mimo że tusze i barwniki są przebadane dermatologicznie i nie mają żadnych negatywnych skutków dla kobiet, to wciąż nie wiadomo jaki wpływ mają na dziecko, które jest karmione mlekiem matki. Podczas zabiegu makijażu permanentnego barwnik dostaje się do organizmu matki, co może mieć wpływ na dziecko. Dodatkowo ten zabieg dyskwalifikuje przyjmowanie środków przeciwwirusowych, które wraz z pokarmem mogą się dostać do organizmu dziecka. Może więc dojść do infekcji lub innych powikłań.
Warunki, które trzeba spełnić, żeby wykonać makijaż permanentny brwi w okresie laktacji
Teoretycznie, nie ma badań, które dyskwalifikują makijaż permanentny w okresie laktacji i niektóre salony kosmetyczne podejmują się takich zabiegów. Żeby jednak podjąć się takiego zabiegu musisz:
- zrezygnować ze stosowania po zabiegu leków przeciwwirusowych, co zwiększa ryzyko infekcji,
- uważać jakie środki przeciwbólowe są Ci podawane,
- skonsultować z lekarzem sam zabieg,
- zwrócić szczególną uwagę na wszystkie oznaki wskazujące na infekcję.
Wykonanie brwi permanentnych w ciąży – podsumowanie
Koniecznie poinformuj linergistkę jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Makijaż permanentny w ciąży może być równie niebezpieczny dla płodu jak i dla Ciebie. Ze względu na infekcje, niepotrzebny stres, pigment i odczuwanie bólu, które mogą negatywnie wpływać na ciało i samopoczucie, lepiej odłożyć zabieg do czasu zakończenia karmienia piersią i całkowitej regeneracji ciała. Wszystko dla Waszego bezpieczeństwa.