jak-dbac-o-brwi-permanentne

Jak dbać o brwi permanentne, aby zachowały piękny wygląd?

Makijaż permanentny brwi zapewnia im na długo pożądany kolor i kształt. Jednak na jego trwałość w dużej mierze wpływa jego odpowiednia pielęgnacja. Dowiedz się, co można zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się efektami zabiegu makijażu permanentnego brwi.

Jak dbać o skórę wokół brwi po zabiegu permanentnym?

By zadbać o skórę po zabiegu makijażu permanentnego brwi, musisz używać odpowiednich kosmetyków oraz stosować się do określonych zasad. W tym kontekście najważniejszych jest kilka pierwszych dni po jego wykonaniu.

Po 2 dobach od wykonania zabiegu brwi permanentnych należy nawilżać pole zabiegowe. Trzeba też używać kremów regeneracyjnych ze składnikami wspomagającymi łagodzenie podrażnień i regenerację bariery ochronnej naskórka. Po 3 dniach od iniekcji barwnika pod skórę warto zacząć stosowanie preparatów odżywczych. Zawierają one składniki pomagające uelastycznić naskórek. Natomiast po 7 dniach po permanentnym makijażu brwi należy włączyć do pielęgnacji natłuszczająco-odżywczy kosmetyk – np. specjalistyczne masło.

Więcej o tym, jakimi preparatami pielęgnować naskórek po zabiegu, dowiesz się z https://nebapmu.pl/czym-smarowac-brwi-po-makijazu-permanentnym/.

Skóra po wykonaniu brwi permanentnych może być nadwrażliwa i podrażniona nawet przez 2 tygodnie. W tym czasie unikaj słońca, moczenia brwi oraz zrezygnuj z korzystania z sauny i z pływania w basenie. Nie zdrapuj strupków oraz nie stosuj kosmetyków do makijażu w okolicach łuku brwiowego – pudrów, podkładów czy fluidów.

Podczas gdy skóra będzie się regenerować po zabiegu, unikaj błędów pielęgnacyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na jego efekt.

Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji brwi permanentnych?

Najczęstsze błędy w pielęgnacji brwi permanentnych dotyczą zaniechania zaleceń linergistki. Skutkiem ich nieprzestrzegania może być krótsza trwałość makijażu permanentnego, a także komplikacje pozabiegowe. Należą do nich przedłużające się podrażnienie skóry i infekcje. Dlatego trzeba dokładnie przestrzegać zasad dotyczących tego, jak długo natłuszczać brwi po zabiegu PMU oraz w jaki sposób je nawilżać i chronić.

Najczęstsze błędy popełniane po wstrzyknięciu pigmentu w skórę to:

  • opalanie się i korzystanie z solarium,

  • wykonywanie makijażu w okolicach brwi,

  • zaniechanie przemywania brwi oraz ich nawilżania,

  • zbyt agresywne mycie brwi,

  • spożywanie alkoholu w pierwszych dniach po iniekcji barwnika,

  • drapanie swędzącego pola zabiegowego i zdrapywanie strupków.

Nieprawidłowa pielęgnacja brwi po makijażu permanentnym może zaburzyć proces gojenia i stabilizacji barwnika, a w dalszej perspektywie przyspieszyć blaknięcie koloru. Natomiast stosowanie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej pozwala dłużej cieszyć się estetycznymi efektami zabiegu.

Jak dbać o brwi permanentne długofalowo?

Długofalowa pielęgnacja brwi permanentnych polega na ich rutynowym i regularnym nawilżaniu oraz natłuszczaniu. Dzięki temu skóra jest mniej narażona na przesuszenie i szybkie łuszczenie – złuszczanie warstw naskórka wraz z pigmentem.

By przedłużyć efekt końcowy po zabiegu permanentnym brwi, można stosować też produkty utrwalające kolor. Jednocześnie należy unikać peelingów skóry w okolicach łuku brwiowego, gdyż prowadzi to do złuszczania naskórka i związanej z tym utraty pigmentu.

Ważna jest także ciągła ochrona brwi przed słońcem. Przesuszona skóra ma tendencję do łuszczenia, co sprzyja szybszemu blaknięciu koloru brwi. Dlatego warto wiedzieć, jak chronić je przed szkodliwymi promieniami UV.

Jak chronić brwi permanentne przed słońcem i promieniowaniem UV?

Brwi permanentne możesz chronić przed słońcem na trzy sposoby: unikając go, nosząc okulary przeciwsłoneczne oraz stosując kremy do twarzy z wysokim filtrem UV. Jest to bardzo ważne, gdyż promieniowanie ultrafioletowe przyspiesza blaknięcie pigmentu – kolor brwi szybciej traci swoją intensywność. Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok, a nie wyłącznie latem. Dzięki temu będziesz dłużej cieszyć się efektem po wykonaniu makijażu permanentnego brwi.

Stosując ochronę przeciwsłoneczną, zapobiegasz blaknięciu pigmentu, ale w kontekście trwałości pięknego wyglądu make-upu równie istotne są jego regularne korekty.

Jak często należy wykonywać korektę brwi permanentnych?

Korektę brwi permanentnych wykonuje się najwcześniej po roku, a najpóźniej po 3 latach od ich wykonania. Sygnałem, że trzeba się jej poddać, jest blaknięcie pigmentu. To, ile utrzymuje się makijaż permanentny brwi, a więc jego trwałość, zależą od typu skóry danej osoby i jej stylu życia oraz od częstotliwości ekspozycji twarzy na słońce i stosowanej ochrony przeciwsłonecznej. Taki retusz przeprowadza się nie tylko, aby utrzymać pożądany kolor make-upu. Korektę brwi można wykonać również po to, by wyregulować ich kształt.

Poza regularnym retuszem pigmentu warto pomyśleć o tym, co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się pięknym makijażem.

Czy da się unikać blaknięcia koloru brwi permanentnych?

Nie można uniknąć blaknięcia koloru po makijażu permanentnym brwi. Jest to naturalny proces – skóra zawsze stara się „wyrzucić” na zewnątrz wstrzyknięty do niej pigment. Można jednak postarać się, aby na dłużej zachować intensywny kolor makijażu. W tym celu:

  • nawilżaj i natłuszczaj skórę w okolicach brwi – za pomocą specjalistycznych kosmetyków,

  • postaraj się unikać ekspozycji twarzy na słońce i stosuj kremy z filtrem UV,

  • używaj utrwalaczy koloru,

  • nie stosuj peelingów w okolicach łuku brwiowego.

Niezależnie od metody wykonywania makijażu permanentnego brwi ich kolor z czasem zacznie blaknąć. Nie zatrzymasz tego procesu, ale możesz go opóźnić. Kluczem do tego jest unikanie czynników, które szkodzą pigmentowi znajdującemu się w skórze, a także pielęgnacja brwi – począwszy od pierwszych dni po wykonaniu makijażu permanentnego.

 

Spis treści

Przeczytaj również:

makijaz-permanentny-brwi-dzien-po-dniu

Makijaż permanentny brwi dzień po dniu

Po wykonaniu makijażu permanentnego brwi skóra regeneruje się, a pigment stabilizuje w jej głębszych warstwach. Wpływa to na zmiany wyglądu naskórka, wykonanych kresek nad oczami